Nakliye ve Nakliye Sigortaları

Taşınma sürecinde nakliye firmalarını araştırmak ve bir nakliye firması seçmek bir hayli zor olabiliyor. Bu süreçte farklı fiyat teklifleri ile karşılaşmanız oldukça doğal. Nakliye firmalarının sundukları hizmete ve bu hizmetin kalitesine göre, sizin beklentilerinize göre, firmalar arası fiyat farkları oluşması oldukça olağandır. Bunları karşılaştırırken alınacak hizmeti de karşılaştırmalı, ancak bundan sonra bir karar vermelisiniz. Ancak karşılaştırmalar yaparken sesli düşünmemelisiniz, başka bir deyişle kıyaslamalarınızı görüştüğünüz firmaya iletmemelisiniz. Bir önceki taşınmamda fiyat şu kadar tutmuştu, bir önce görüştüğüm firma şu kadar fiyat vermişti, daha önce taşınırken taşınma süreci şu kadar saat sürdü; şimdi de bu kadar sürede tamamlanmasını istiyorum gibi ifadeler kullanmayın. Aksi takdirde, görüşme yaptınız nakliye firması, haklı olarak o zaman yine onları tercih edin ve gidin onlarla taşının diyecektir. Dolayısıyla da bu şekilde karşılaştırmalar yapmanız iyi olmayacak, olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Diğer firmanın sunduğu hizmetler ile bu firmanın sunduğu hizmetler aynı olmayacak, üstelik önceki taşınma sürecindeki şartlar ile gündeminizde olan taşınma şartları da aynı olmayacaktır. Hiçbir açıdan bir eşitliğin söz konusu olmadığı bu gibi durumlarda kıyaslamalar fayda getirmeyecektir. Önemli olan 3 aşağı beş yukarı değişecek fiyat dengesi değil, taşınmanın kazasız, hasarsız, zararsız ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesidir.

Taşınma sürecinde firma araştırmalarınız esnasında, görüşmekte olduğunuz nakliye firmasına sormamanız gereken başka bir soru da elemanlarının tecrübeli olup olmadığıdır. Tecrübesiz olsalar bile, nakliye firması elemanları hakkında böyle bir yorumda bulunmayacaktır. Ancak bu soruyu daha farklı bir yolla; alanında gerçekten uzman bir ekiple çalışmak istediğinizi belirtip gelecek ekibin içinde bulunacak eleman sayısını sorabilirsiniz.

Firma araştırırken mutlaka nakliye firmasının araçlarının bulunduğu sayfayı da ziyaret edin. Çünkü bazı firmalar, çok açık bir biçimde başka firmaların araç fotoğraflarının üzerine kendi firma isimlerini yazıp bilgisayarda düzenleyerek bir aldatma yoluna gidebiliyorlar. Bu araçların gerçekten onlara ait olup olmadığını sormak işe yaramayacaktır, bunu kendiniz öğrenmeniz gerekecektir.

Son olarak, taşınma esnasında oluşan hasarların, çizik ve kırıkların nakliye firması tarafından karşılanmasını itiyorsanız bu şekilde bir madde koydurmalısınız. Akis taktirde taşınma sigortası bunları karşılamayacaktır.

Nakliyat sigortası, yurtiçi taşımalarında her çeşit eşyanın yüklemesinin yapılmasından taşınıp götürülmesi ve ilgili yerde boşaltılma sürecine kadar geçen nakliye esnasında ortaya çıkabilecek her türlü hırsızlık, yangın, kaza, kaybolma gibi durumlardan meydana gelecek hasar, zarar ve kayıpları güvence altına alır.

Nakliye sigortaları için 3 tür teminat yapılır; tam zarar, dar ve geniş kapsamlı olmak üzere 3 ana sigorta çeşidi vardır.

Tam Ziya: En dar ve kısıtlı bir güvence türüdür. Nakliyesi yapılan eşyanın, onu taşıyan nakliye aracı ile beraber tümüyle zarar görmesi durumunda devreye giren teminat şeklidir. Kısmi zarar durumlarını kapsama altına almaz. Evden eve nakliyatta en fazla seçilen ve nakliye şirketleri tarafından 1 yıl sigortalı nakliye olarak adlandırılan nakliyat sigortası bu kapsam altındadır.

Dar Teminat: Bu sigorta türünde, taşıma sırasında ateş, yıldırım, sel, çığ düşmesi, toprak kayması, köprülerin ya da yolun çökmesi, nakliye aracının başına gelen herhangi bir durum, elektrik, yıldırım çarpması sonucunda zarar gören eşyalara ve kayıplara dair bir teminat türüdür.

Geniş Teminat: Nakliyesi yapılacak eşyaların çıkış noktasından varış noktasına varıncaya kadar görebileceği tüm olası durumlara karşı güvencesini sağlayan bir teminat türüdür. Geniş teminatın oldukça masraflı bir sigorta olması sebebi ile, ayrıca tüm sürecin bir taşıma uzmanının kontrolü altında olması gerektiği için pek tercih edilen ve uygulanan bir sigorta türü değildir. Özellikle de evden eve nakliyeler söz konusu olduğunda hiç bir sigorta firması bu teminatı bir seçenek olarak sunmamaktadır. Müşteri ücreti karşılayacağını belirtse bile, ev eşyaları için hiçbir nakliye firması geniş teminat adı verilen sigortayı yapmamaktadır. Bu teminat türü sadece sıfır olan ve daha ambalajında çıkarılmamış olan ürünler için yapılan bir sigorta türüdür.

Evden eve nakliye firmalarının en çok uyguladığı nakliye sigortası türü en başta belirtilen, ‘tam ziya’ adı verilen sigorta türüdür. Bu noktada eşyalarını taşıtmak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ise bu teminat türü taşınan eşyaların çizilme, kaybolma, kırılma, çalınma gibi durumlarında meydana gelen hiçbir zararı karşılamaz.

Write a Comment