Taşımacılık Sektörü Nedir ?

Başlangıç ve varış.Taşımacılığın genel tarifi.Bugün kara yolları taşımacılık sektörü Türkiye’de yolcu ve ürün taşımacılığında en çok kullanılan yöntem.Turizm sektörünün en belirleyici ögelerinden.Ekonomik kalkınma ile İkinci Dünya Savaşından sonra kara yolları taşımacılığı ülkemizde de önem kazandı.

Otobüs seferlerinin artması,yolcuların isteğine cevap verebilecek donanımlı araçlar üretilmesi öncelikli programlar arasında.Lojistik sektörü, dünyada birçok ülkede gelişmişliğin göstergelerinden biri.Ülkemizde ise ulaşım sistemlerinin dengeli,planlı,disiplinli olması şartı konusunda hala birçok eksiklerimiz mevcut.Coğrafi açıdan uygun,ekonomik yönden direkt teslimat yaşabileceği için daha tercih edilebilir bir taşımacılık türü.

Hava yolları taşımacılığı ise gün geçtikçe artan talepler doğrultusunda Türkiye’de de modern hava alanları,depolama,son teknolojik araçlar,geliştirilmiş kapasitelerle uluslararası rekabetle boy ölçüşebilecek düzeye gelme zorunluluğu doğdu. Havayolları taşımacılık sektörü son yıllarda ucuz uçak biletleri kampanyaları ile insanların dikkatini çekiyor,yolcu taşıma kapasitesini artırıyor.Turizm sektörünün canlanması, beraberinde hava yolları taşımacılığında müşteri memnuniyetini karşılama ihtiyacını belirliyor,standartların üzerine çıkma zorunluluğu doğuruyor.
Kargo taşımacılığında ise bürokratik engeller,işlemlerin uzun sürmesi uzmanlar tarafından acil çözüm gerektiren sorunlar.

Dünya ticareti hızla gelişme kaydederken, hava yolları taşımacılığı en güvenilir ve en hızlı ulaşım aracı kaçınılmaz olarak en fazla tercih edilen sektör.

Deniz yolları taşımacılığı ise bulunduğu ülkenin coğrafi yapısına göre limanların oluşu,gemilerin kalitesinin yükseltilmesi,istenilen yükü taşıyabilecek kapasiteye ulaşması ile cazip hale geliyor.Yolcu taşımacılığında turizmin en revaçta seçeneği olan deniz taşımacılığı,gemiler,yatlar,yolcuların beğenisine,rahatlığına göre dizayn ediliyor.Rekabet; deniz taşımacılığında da kendini gösteriyor.Bir zamanlar Türkler deniz ticareti hakkında söz sahibi iken, günümüzde ekonomik getirisi yüksek olan denizlerde, dünyayla rekabete girmesi için, tersanelere yatırım yapmak,limanlarını iyileştirmek,ekonomik,hızlı mal sevkiyatının sağlanması için gemilerin teknolojik donanımı ile zenginleştirilmesi gibi yapması gereken zorunluluklar